Istorija / mokytojų linija

Ashtanga Vinyasa joga arba Aštanga joga– tai K. Pattabhi Jois susisteminta ir išpopuliarinta klasikinės jogos sistema. Pattabhi Jois pradėjo

Pathabbi Jois
Ashtanga Yoga

savo jogos studijas 1927 metais būdamas 12 metų ir 1948 metais įsteigė institutą, kuriame mokė šios specifinės jogos praktikos, žinomos kaip Ashtanga (sanskrite „aštuonpakopė“) joga.

Tačiau pažvelkime kokios gi buvo jos ištakos. Viskas prasidėjo nuo jogo vardu Sri Ramamohan Brahmachari, kuris gyveno oloje Kailas kalno papėdėje Himalajuose ir mito tik vaisiais. Legenda byloja, kad jis žinojo daugiau nei 10000 tūkstančių asanų.

Sri Tirumalai Krishnamacharya, didis išminčius ir jogas 1916 metais išvyko į Himalajus mokytis bei pasisemti patirties iš guru Sri Ramamohan Brahchari ir su juo praleido 7 su puse metų praktikuodamas Ashtanga Vinyasa jogą. Grįžęs iš Himalajų pradėjo skleisti žinias ir mokyti šios sistemos.

Viena iš svarbiausių knygų iš kurių Krishnamacharya mokė savo mokinius, buvo „Yoga Korunta“. Tai seni ir svarbūs filosofiniai mokymai, kurie buvo perduodami iš lūpų į lūpas mokiniams. Išsiskyręs su savo guru 1924 metais, Krishnamacharya gavo užduotį, surasti tos knygos kopiją. Viena kopija buvo rasta Calcuttos Universitete, tačiau ji buvo suėsta skruzdžių. Tad dauguma žinių, kurias Krishnamacharya perduodavo savo mokiniams buvo autentiškos. „Korunta“ reiškia „grupę“, jis teigė, kad toje knygoje buvo tikslingai sugrupuotos asanos. Viskas apie vinyasa, bandha, dristhi, asanas ir šešias jų serijas. „Yoga Korunta“ buvo vienintelis rašytinis, mums žinomas, Ashtanga Vinyasa sistemos pagrindas.

Krishnamacharija
Krishnamacharija

Manoma, kad „Yoga Korunta“ buvo parašyta išminčiaus Vamana Rishi. Jis teigė, kad gimė, kai Ashtanga joga buvo beveik pamiršta ir išminčius norėjo ją grąžinti, surašydamas į knygą likusias žinias, ir paskyręs savo gyvenimą šiam tikslui.

Filosofinė Ashtanga Vinyasa  jogos bazė randama kitoje knygoje „Yoga Sutra“. Šią knygą nesunku rasti, ji išversta į daug kalbų, nors parašyta daugiau nei 400 m. pr.Kr. ar net daug anksčiau. „Yogos Sutros“ tai pats svarbiausias tekstas klasikinėje jogoje. Knygos autorius Patanjali teigė, kad tik ramus protas gali realizuoti tikrąją prigimtį. Norint pasiekti šį tikslą reikia įgyvendinti aštuonis pakopas:

  1. Yama – moralinių normų laikymasis
  2. Niyama – kūno švara
  3. Asana – fiziniai pratimai, asanos
  4. Pranayama – kvėpavimo pratimai
  5. Pratyahara  – pojūčių išjungimas, sąmonės kontrolė
  6. Dharana – dėmesio koncentracija
  7. Dhyana – meditacija į objektą
  8. Samadhi – susiliejimas su Dievu ar su meditacijos objektu

Svarbiausias Sri T. Krishnamacharya mokinys buvo K. Pattabhi Jois, pradėjęs savo jogos studijas 1927-iais būdamas 12 metų, praktikavęs

Sri. K. Pattabhi Jois teaching yoga
Teaching ashtanga yoga

Ashtanga Vinyasa jogą kartų daugiau nei 25 metus.

Pattabhi Jois tarp 1958 ir 1960 parašė knygą „Yoga Mala“. „Mala“ – reiškia girliandą ir apibūdina Aštangą Vinjasa jogą kaip kvėpavimo ir judėjimo perlus išsirikiavusius palei tą girliandą. Knyga buvo publikuota vieno iš jo mokinių, kavos plantatoriaus iš Coorg. Eddie Stern, ilgametis P.Jois mokinys iš Jungtinių Valstijų, 1999 m pirmą kartą išvertė į anglų kalbą ir pateikė Vakarams. Ši knyga liudijo, kaip tradicijos nesikeitė bėgant metams, ir pateikė Ashtangą Vinyasa jogą daugeliui jogos mokyklų Vakaruose.

Kol P. Jois orientavosi į Ashtanga Vinyasa sistemos sklaidą, BNS Lyengar, taip pat tiesioginis Krishnamacharya mokinys tęsė Ashtanga tradicijas per pramajamos, mudrų ir meditacijų mokymus. Kai jis paliko miestą, perdavė savo mokymus seniausiam ir labiausiai patyrusiam savo mokiniui Sri K. Pattabhi Jois, kuris pradėjo mokymus Mysore universitete.

Manju Jois vyriausias P. Jois sūnus ir dabartinis Aštanga jogos autoritetas visame pasaulyje. Jis gimė 1944 metais ir septyniarų pradėjo mokytis jogos. Mokyti pradėjo būdamas 15 metų. Manju dėsto Ashtanga jogą jau daugiau nei 47 metus. Apkeliavęs 22 šalis ir 21 JAV valstiją.