Autentiška Jogos Sistema

Apie Aštanga Vinjasa joga būtina žinoti kelis labai svarbius elementus, be kurių praktika nebus pilnavertė ir neduos naudos.

Krishnamacharya
Krishnamacharya

Pirmasis iš svarbiausiųjų elementų yra kvėpavimas. Ujjayi– tai kvėpavimo technika naudojama įvairiuose jogos tradicijose ir kartais vadinama „jūros ošimu“. Skirtingai nuo kitų pranajamų, Ujjayi kvėpuojama praktikos metu, atliekant asanas. Tarp rechaka ir puraka, reiškiančių įkvėpimą ir iškvėpimą, pauzės nedaromos, jų trukmė vienoda. Ujjayi kvėpuojama diafragma ir krūtine per nosį.

Bandha – svarbūs ir techniškai subtilūs komponentai Aštanga Vinjasa joga sistemoje. Mula Bandha ir Uddiyana Bandha yra du svarbiausi energijos vožtuvai. Tai tarpvietės ir apatinės pilvo dalies užraktai, nukreipiantys tekančią energiją, duodantys stiprybės ir sveikatos kūnui, bei padedantys išlaikyti vidinę ugnį, užkuriamą praktikos metu. Trečiasis užraktas Jalandhara Bandha, atliekamas priglaudžiant smakrą prie krūtinkaulio ir žvelgiant į nosies galiuką arba į bambą. Be bandhų kvėpavimas nebus teisingas ir asanos neduos didelės naudos. Kai Mula Bandha yra teisinga, minčių kontrolė yra automatiška.

Dristhi – tai taškas, į kurį žiūrime atlikdami asanas. Iš viso yra 9 dristhi: nosis, trečia akis, bamba, nykštys, ranka, pėda, viršus, dešinė ir kairė pusė. Dristhi išvalo ir stabilizuoja mintis.

Vinyasa – kvėpavimo ir judesio sistema.

Pavyzdžiui, Surya Namskar (Saulės Pasveikinime) yra devynios vinyasos. Pirmoji yra įkvėpimas, kol rankos yra keliamos virš galvos ir suglaudžiamos, antroji – iškvėpimas, lenkimosi į priekį metu, dedant rankas prie kojų ir t.t. Tokiu būdu visoms asanoms yra priskiriamos vinyasos.

Sri K. Pattabhi Joys atlieka Ardha Matsyandrasana
Sri K. Pattabhi Joys atlieka Ardha Matsyandrasana

Vinyasos tikslas – vidinis valymasis. Kvėpavimas ir judesys kartu, atliekant asaną – įkaitina kraują. Per tirštas kraujas yra klampus ir sukelia ligas. Karštis sukuriamas jogos metu, skystina ir valo kraują, tokiu būdu jis gali laisviau cirkuliuoti. Asanų kombinacijos, sujungtos su judesiu ir kvėpavimu, paskatina laisvą kraujo cirkuliaciją alink sąnarius, nuima skausmą, atsirandanti dėl cirkuliacijos stokos. Įkaitęs kraujas juda per vidinius organus, mažindamas užterštumus ir ligas, kurios pašalinamos praktikos metu per prakaitą.

Prakaitas svarbus vinyasos produktas, nes per prakaitą ligos palieka kūną, vyksta valymasis. Toksinai iškeliami į paviršių ir pašalinami. Laikantis vinyasos metodo, kūnas bus sveikas, stiprus ir tyras kaip auksas. Po to, kai kraujas išsivalo, yra galimybė apsivalyti ir centrinę nervų sistemą ir jutimo organus. Pirmi žingsniai yra labai sunkūs ir reikalaujantys ilgų praktikos metų.

Anksčiau aptarti koncentravimosi aspektai – asanos, bandhos, ujjayi ir dristhi– svarbūs kūno,

Sharath
Sharath

nervų sistemos ir minčių valyme. Ir jie visada atliekami sujungtus kartu. Asanos valo, suteikia jėgos ir lankstumo kūnui, kvėpavimas valo nervų sistemą, o koncentruodami dėmesį į ujjayi ir dristhi, suteikiame ramybę savo protui, leidžia suvokti save čia ir dabar.

Kūno valymuisi reikalingi du faktoriai – ugnis ir oras. Vieta mūsų kūnuose, kurioje yra ugnis keliais centimetrais žemiau negu bamba. Tai mūsų gyvybinės energijos saugykla. Kad ugnis degtų, reikalingas oras, todėl kvėpavimas yra ypač svarbus.

Tas pats metodas taikomas kvėpavimui. Jis sustiprina mūsų vidinę ugnį, pakeldamas kūno temperatūrą, kuri virsta kraujo įkaitimu ir išvalo tiek kūną, tiek nervų sistemą. Labai svarbu, kad kvėpavimas būtų tolygus, nes netolygus įkvėpimas ir iškvėpimas, ar per greitas kvėpavimas, sutrikdo pusiausvyrą, širdies plakimą ir išbalansuoja.

Gyvybiškai svarbus aspektas vidaus valyme, kurio moko Pattabhi Jois, yra susijęs su šešiais nuodais, kurie supa dvasinę širdį. Jogas Shastra sakė, kad Dievas gyvena mūsų širdyje šviesos forma, bet jo šviesa yra uždengta šešiais nuodais: kama, krodha, moha, lobha, matsarya ir mada. Tai troškimas, pyktis, iliuzija, godumas, pavydas ir tingumas. Kai joga ilgai ir kruopščiai praktikuojama su pasišventimu, vidinis karštis sudegina nuodus ir uždega mus vidine šviesa.