Aštanga Vinyasa Joga

Istorija/mokytojų linija
Autentiška Jogos Sistema
Ashtanga Mantra

Aštanga Vinyasa joga minima daugelyje senovės Indijos tekstų, taip pat Mahabharatoje – viename ilgiausių Indijos epinių kūrinių. Žodis „aštanga“ išvertus iš sanskrito reiškia „aštuonpakope“ ( aštau – aštuoni, anga – pakopa, elementas). Šie du žodžiai apibūdina Aštanga jogos esmę – tai praktika, kuri sudaryta iš aštuonių elementų, pozos arba asanos sudaro tik vieną iš jų.

Ashtanga Vinyasa yoga

Vienas iš išskirtinių Indijos dvasinės tradicijos bruožų, jog joga per ilgus amžius evoliucionavo, ji nuolatos būdavo adaptuojama, kad patenkintų skirtingus visuomenės poreikius. Aštanga joga, kaip apibrėžta „aštuonpakopė“ Patandžialio koncepcija, yra ne išimtis, per keletą paskutinių tūkstantmečių ji buvo įkūnijusi įvairias formas. Daugelis jogos sistemų sąvoką Aštanga joga naudoja kaip nuorodą į Patandžialio jogos koncepciją, apibrėžtą „Jogos Sutrose„. Pavyzdžiui, Hatha joga, ganėtinai nesena jogos sistema, kuriai apie tūkstantį metų, taip pat remiasi Patandžialio koncepcija, tačiau labiau fokusuojasi į pirmuosius aštuonpakopės jogos elementus. Vienas iš Hatha joga aprašančių tekstų – „Hatha joga pradipika„. Jame praktika apibūdinama kaip „kopėčios“, elementai yra atliekami vienas po kito ir tokiu būdu siekiama Aštanga jogos aukštumų.

Kitas Aštanga jogos stilius arba mokykla yra Aštanga Vinyasa joga. Šiandien šis jogos stilius dažniausiai vadinamas tiesiog Aštanga joga. Sutrumpinimas kartais gali klaidinti, nes ši sąvoka gali reikšti nuorodą į Patandžialio „Jogos Sutras„, kuriose yra apibrėžta aštonpakopės jogos koncepcija, arba apibrėžta konkreti metodika AŠTANGA VINYASA JOGA, kuri remiasi Patandžialio mokymais, tačiau naudoja Vinyasa metodą, kuris visus pagrindinius aštanga koncepcijos elementus realizuoja iškarto vienu metu.

Aštanga Vinyasa jogos sistema buvo atnaujinta ir susisteminta  išminčiaus Vamana, kuris gyveno Indijoje maždaug prieš 2 tūkstančius metų. Tuo metu Indijos miestai labai greitai augo ir žmonėms, gyvenantiems miestuose, reikėjo praktikos, kuri neužimtų labai daug laiko, būtų efektyvi ir apimtų visus Patandžialio apibrėžtus klasikinės jogos elementus. Išminčius Vamana realizavo šį poreikį aprašydamas Vinyasa metodiką savo veikale „Yoga Korunta„.

Vinyasa sistemoje, pozos (asanos, trečias iš aštuonių elementų) yra atliekamos su vidiniais raumenų įtempimais (bandomis), kvėpavimo kontrole ir išplėtimu (pranayama, ketvirtas elementas pagal aštangos elementus). Asanos yra atliekamos nustatytu eiliškumu, kiekvienoje asanoje žvilgsnis fokusuojamas į atitinkamus taškus (drištis). Šie elementai stipriai įtakoja jogos praktikos efektyvumą. Kai praktikuojama teisingai su penktu ir šeštu elementu (pratjahara – pojūčių atitraukimo technika ir dharana – koncentracijos technika, kuri apima ir kvėpavimo garso klausymąsi) asanos veda į meditacinę būseną (dhyana – septintas elementas/pakopa).Reguliari šių integruotų elementų praktika išgrynina ir išvalo mintis, kūną ir ilgainiui veda į ekstazę (samadhi – aštuntas elementas).