Islandija. Tai – Amerika? Ar Europa?

reykjavik panorama1

Labai keista, nes geografiškai pusė Islandijos yra Amerikoje, o kita pusė – Europoje. Taip susiklostė, kad Europos ir Amerikos tektoninės plokštės praktiškai kerta Islandiją pusiau. Tai viena iš šios šalies grožio ir unikalumo paslapčių. Politine prasme Islandiją galbūt galima būtų laikyti arčiau Europos: Skandinavijos, Airijos, Škotijos esančiu Vikingų kurortu, veikiančiu ištisus metus, nepriklausomai nuo sezono ar oro sąlygų.

Islandijoje niekad netrūksta šilumos, o žiemą niekas per daug nesijaudina dėl pravirų langų. Elektra ir šildymas Islandijoje kainuoja mažiau nei internetas, o interneto kaina panaši į Lietuvos. Tik šiltas vanduo turi neįprastą kvąpą, o šaltas – vienas iš švariausių pasaulyje.

Šaltis Islandijoje neegzistuoja – nebent jis – jūsų galvoje. Toks yra islandiškas požiūris ir mąstymas (“think and act hot” – „galvok ir veik karštai“).  Daugelis įsivaizduoja, kad Islandijoje šalta, tačiau geografinė padėtis lėmė, kad pro Islandiją prateka golfo srovės, vyrauja jūrinis klimatas, aktyvūs ugnikalniai, todėl Islandijoje yra gana šilta. Dėl vulkaninio aktyvumo šilto vandens Islandijoje tikrai netrūksta, jo yra visur. Beje, išėjus pasivaikščioti po gamtą, reikia būti atsargiems, kad netyčia neįkristume į kokią verdančią „pelkę“, ar „nenuneštų“ verdantis fontanas.

Islandijoje daug vandens krioklių, upių ir šiltųjų versmių, ledynų. Ši vandens ir ugnies sintezė šalį daro  unikalia ir patrauklia turizmui, jau nekalbant apie šiaurines pašvaistes. Pamačius vieną pašvaistę, dažnas „užsikrečia“ šia liga ir siekia pamatyti kitą, dar ryškesnę pašvaistę, o po to – kitą ir dar kitą. Galbūt dėl to, pasak vietinių, daugelis aplankiusių Islandiją arba grįžta čia vėl, arba pasilieka gyventi.

 

Važiuojant per Islandiją, jos peizažas keičiasi gan dažnai ir ryškiai, kartais ji primena Mėnulį, po kelių akimirkų – Marsą, o dar po kelių – jau sunku ir suprasti, ar čia vis dar Žemė, ar jau sapnas. Greičiausiai dėl to Islandija itin mėgstama garsių filmų kūrėjų. Čia buvo filmuojami „Batman“, „James Bond“, „Game of Thrones“, „Tomb Rider“ ir daugelis kitų žymių filmų.

Džiugu, kad per paskutinį apsilankymą įvykiai susiklostė palankiai ir kvėpavimo seminaras Islandijoje įvyko kaip tik prieš vasario 16, Lietuvos nepriklausomybės atkūrimo dieną. Nors seminare lietuvių ir nebuvo daug, kažkuria prasme, jį galima laikyti prisidėjimu prie padėkos už palaikymą atkuriant Lietuvos valstybingumą. Galbūt tai tik mažas simbolis, tačiau – neabejotinai stiprinantis ryšį su šia maža ir unikalia šalimi. Tikiu, kad tai – ne paskutinis seminaras ir nepaskutinis apsilankymas. Lauksime kitų kelionių ir pažinties pratęsimo su šia nuostabia šalimi ir jos žmonėmis. Žiemą Islandija buvo svetinga, o vasarą ji bus dar svetingesnė.

Ačiū fotografui Martynui už šiltą priėmimą, už kelionę, nuotykius, patirtus Islandijoje, ir už gražias, įamžintas akimirkas ir puikias nuotraukas. Islandija – fotografų rojus, kuriame saulėtekis ir saulėlydis tęsiasi ilgai, dovanodami fotografijoms pačias gražiausias spalvas ir patį geriausią apšvietimą.

Fotografijos, ir jų autorinės teisės priklauso  Martynui Zarembai.

Comments are closed.